Zoznamovanie sa so Slovinskom
Nebudeme si klamať, väčšina Slovákov putuje na letné radovánky do Chorvátska či Talianska alebo nejaký ostrov a menej známe destinácie obchádza. Aj tie európske. A tak sa stáva, že niektoré miesta sú preplnené, hlava na hlave a iné obsadzujú skôr miestni alebo zvedavci, čo chcú spoznávať nové krajiny. Toto je aj prípad Slovinska, ktoré síce nedostalo do vienka veľa morskej plochy a mnohí ho poznajú skôr z diaľnice, ale rozhodne má čo ponúknuť.
Nie ste jediní, čo odkladajú Slovinsko
O Slovinsko som sa začala prvýkrát zaujímať po cestovateľskom podujatí v Inchebe, kde ponúkali rôzne katalógy o kulinárstve, krajine a jeho krásach a to som už svoju prvú návštevu Slovinska mala za sebou. Vtedy som mala smolu na hlmisté a daždivé počasie, ale pamätám si na priezračnú rieku. Takže k ďalšej návšteve ma nabudili skôr obrázky než spomienky. Nie som ani prvá, ani posledná, ktorú počasie dokáže odradiť a dať nesprávny obraz o krajine...
Zároveň tento príklad ukazuje dôležitosť propagácie a toho, že má zmysel. Kampaň sa volala I feel sLOVEnia a evidentne zabrala, lebo som Slovinsko druhýkrát navštívila (hoci zatiaľ len k moru) a napravila som si o ňom dojem. Do každej krajiny sa dá zamilovať, len nie každá je láskou na prvý pokus a to je aj prípad Slovinska, ktorého názov si mnohí cudzinci mýlia so Slovenskom. Susedné Chorvátsko má šťastie, že sa teší dlhoročnej popularite a preto mu ľudia dôverujú, no kto chce spoznávať Európu, mal by dať šancu aj tým zdanlivým cestovateľským "outsiderom". Katalógy som už niekomu darovala, ale existuje aj web. Tento článok bude zatiaľ o prímorských miestach, ale rada by som ho časom doplnila aj o údolie rieky Soča, hlavné mesto Ľubľana, mesto Maribor a iné miesta.
Fakty o Slovinsku
Slovinsko sa môže javiť ako mladá krajina, ale má za sebou aj kus histórie. Ešte pred príchodom Slovanov toto územie obývali Ilýri a zažilo si aj rímske časy.
Slovinsko je súčasťou Európskej únie a platí sa tu eurom, takže peniaze si nemusíte meniť.
Morské pobrežie meria len 47 kilometrov.
Lipické kone majú korene práve v Slovinsku a je tu najstarší európsky žrebčín.
Prvý slovanský štát, ktorý sa rozkladal aj na jeho území, je Carantania.
Ľubľana je považovaná za mesto literatúry, má veľa knižníc a ročne tu vyjde 850 kníh.
Maribor je mesto spájané s vinárskou tradíciou a starou vinnou révou, na ktorej počesť je každoročne aj festival.
V Kamnických Alpách nájdete Veliku Planinu, ktorá stále žije pastierstvom a salašmi. Zaujímavým prírodným pokladom je aj Logarská Dolina, ktorá patrí pod Savinjské Alpy.
Tretím najväčším mestom krajiny je Celje, v ktorého okolí množstvo termálnych kúpeľov. Samotné mesto sa môže pýšiť vlastným hradom a historickými slávnosťami.
Portorož
Nech znie názov mesta akokoľvek krkolomne, keď si ho preložíte do taliančiny Portorosa, hneď vám opeknie a nájdete aj význam slov. Zaujímavé je, že kvety tu nájdete, ale spomínané ruže, ako keby sa schovávali. Prístav ruží je bez ruží, ale zrejme to tak nebývalo vždy. Aj v Čerešnovom sade v Trenčíne je už málo čerešní, ale názov mu zostal. Mená často odkazujú k tomu, čo bývalo.
Portonož si teda nemôžete predstavovať ako záhradu, ale skôr ako mesto, ktoré bolo obdarené najdlhšou plážovou oblasťou v Slovinsku. Do mora sa často vstupuje schodami so zábradlím a pláže sú kamenisté. Ak vidíte na obrázkoch piesok, je to zväčša len priestor určený na lehátka. Za tie sa platí, ale za vstup na pláž nie, takže vám stačí mať svoj uterák a nájsť si okolie, ktoré sa vám páči.
Monty's Dog Beach & Bar
Keby som bola psom, tak by som šťastne zahaukala, že niečo tak krásne niekto vymyslel pre psov. Psíčkari sa síce sťažujú, že psov ruší hlasná hudba, ale ten priestor je inak vybavený na hýčkanie psej duše a žiaden pes, ani človek sa tu nemôže cítiť pod psa. Teda ak sa nebojí psov. Na bare sľubujú dobroty nielen pre páničkov, ale aj pre štvornohých miláčikov. Dokonca je tu aj špeciálne ihrisko na psie radovánky. Čím viac psov, tým je more špinavšie, čiže ak sa tu chcete okúpať a nie ste psíčkar, doporučujem skôr ranné hodiny. Napokon je to psia pláž. Lokácia je ladená do modrobielych farieb. Na móle sú aj plážové "postele" so závesmi, ktoré dodávajú miestu štýl.
Meduza Exclusive Beach
Pláž využíva svoju vhodnú polohu, kde sa kľukatí cesta a tak má ako keby svoj mys. Je blízko štvorhviezdičkového hotela a tomu zodpovedá aj jej vybavenie. Modrá vlajka symbolizuje bezpečie a kvalitu. Pláž je otvorená od 15.júna do 15.septembra a je prevažne obsadená turistami z hotela, ktorý tu majú výhody vďaka pobytu. Nemala som však pocit, že je to súkromný pozemok, do ktorého nemôžu vstúpiť iní návštevníci. Opäť platí, že za lehátka si treba zaplatiť a to platí aj pre ubytovaných. Predpokladám, že sú tu vyššie sumy a na pavilóny sú uprodnostnení ľudia z hotela. Rovnako to platí aj pre relaxačné programy či masáže.
Piran
Nie, nevyskočí na vás z vody žiadna piraňa, ak ste sa obávali, že je v mene mesta varovanie. Skutočný význam aj mne uniká (lebo od slova pyrrhos - červený je dosť vzdialený). Piran má dokonca prezývku "slovinské Benátky", ale nepredstavujte si ho ani ako mesto kanálov. Iba tu vidieť istý odkaz Benátčanov, ktorí tu žili. No nie je až taký veľký, ale benátsky lev sa tu určite nájde. Pravda je, že od talianskych hraníc je Piran neďaleko a dokonca lode chodia do spomínaných Benátok, ale po pevnine by vás to určite vyšlo lacnejšie. Na ukážku si pozrite prehľad cien cez rome2rio.
Tartinijev
Tartini bol uznávaný hudobník, ktorý vedel s huslami čarovať. Zádrheľ je, že sa narodil v Pirani počas Benátskej republiky, a tak Talianovi patrí slovinské námestie. Hovorila som už o to, že toto územie si nárokuje Chorvátsko? Tak to by v tom bol už riaden guláš a neviem, ako by dopadol, keďže Taliani a Chorváti sú v lete turistickí rivali. myslím si, že Slovinsko je v tejto kauze ten najrozumnejší kompromis, lebo lokalitu s morskými príležitosťami si zaslúži.
Tartini je pochovaný v Padove a za svoj život zložil viacero husľových skladieb, ako prvý z osobností používal "stradivarky" a vytvoril husľovú školu, ktorá sa tešila úspechu a záujmu aj zo zahraničia. Takže ak uvidíte sochu uprostred námestia, budete vedieť, kto bol ten pánko :) Mimochodom, jeho námestie je pomerne rozhľahlé, takže tu môžete zažiť trhy a dôležitá informácia je, že tu sídli turistické informačné centrum, takže nemusíte loviť v google mapách, ale držať mapu v rukách. V tejto digitálnej dobe, keď už si ľudia zabúdajú vyvolávať aj fotky a všetko držia v elektronike, je to luxus. Keby vás Tartini zaujíal viac, v jednej z budov objavíte aj jeho múzeum.
"Poďme na koniec sveta," tak nás volal na výpravu k majáku Slovák, ktorý navštevuje Slovinsko posledné roky a pozná ho ako svoje "boty". Do diaľku ukazoval, kde je Terst a iné mestá a pri skalách sa nám zjavovali výjavy umelcov. Najvýraznejšia bola morská panna bez plutiev. Zjavne takéto bytosti nepoznal iba Andersen vo svojich smutných rozprávkach. Ďalšie diela boli vryté do kameňov, akoby ich obtlačil nejaký morský živočích. Maják nestál osamostatnene, ale bol spojený s kostolom, ale vraj sa dovnútra zatiaľ nedostal, asi to chce špeicálnu udalosť, ktovie.
Koniec sveta je to asi preto, že jeden svet skončí a druhý začína. Piranski svietilnik je bod, kde je najtenšia časť Pirane, akýsi výbežok, ktorý vidia lode zdiaľky, ale prístavisko je o niečo ďalej. Za rohom majáku je ďalší úsek pláží.