Ostrov paliem a jeho hlavné mesto

05.01.2023

Tenisová legenda Rafael Nadal vraj raz povedal:   

I live where I would like to live. I live in Majorca, Spain, and I am not sure there are better places. 

A žije na ostrove paliem dodnes. To hovorí za všetko.

V krátkosti o ostrove

O Malorke sa viac hovorí, než vie. Jej meno počul skoro každý, ale málokto tuší, čo znamená a kedy sa začala písať jej história. Názov by sa dal aj logicky odvodiť, keďže jej susedným ostrovom je Menorca. Skrátka je tá väčšia. Obe patria k Baleárskym ostrovom, ktoré si v minulosti privlastnili Rimania. Veď kde v Európe rímská noha nevstúpila, všakže? Samozrejme aj dnešné hlavné mesto Palma prišlo na svet vďaka nim, no vtedy nieslo meno Palmaria. Predtým na ostrove žili moreplavci z Levanty, Feničania a ešte pred nimi talajotická kultúra, ktorej stavby na ostrove stále nájdete. Ale keďže nemáme stroj času a vieme žiť len v prítomnosti, poďme si predstaviť, ako vyzerá Malorka a špeciálne jej hlavné mesto dnes. Teda relatívne dnes, keďže od mojej návštevy uplynuli štyri roky, ale za tú dobu sa toľko nezmenila ako za stáročia.  

Palma

Ak sa mesto volá podľa stromu, znamená to jedno, palmy budú všade, dokonca aj na letisku. Prečo som to nečakala, netuším, no bolo to príjemné zvítanie. Až také šokujúce, že ako som sa z neho dostala, si musím dnes googliť, hah. Do mesta premáva linka A1, pokiaľ by ste si chceli urobiť počas letnej sezóny výlet aj inde, viac info nájdete na https://www.palmaairport.info/public-transport/taking-the-bus-from-palma-airport/

Čo si ale pamätám je môj nedočkavý pohľad z autobusu, ktorý chce objavovať, hoci aj vystúpiť za jazdy. To som mala chuť, keď sme prešli okolo pobrežia, v diaľke so videla katedrálu a pred sebou more. Opýtala som sa niečo v zmysle: Už sme tam? Ďalšia zastávka? Odpoveď je zas v hmle. Každopádne už trasa autobusom dokáže byť vyhliadková a nabudiť vás k hlavnej atrakcii mesta, fotogenickej La Seu, ktorá je zblízka ešte očarujúcejšia.

Kam sa vybrať?

Mám pre vás niekoľko zástaviek. Okrem spomínanej dominaty vám môžem sľúbiť arabské kúpele, jedno netradičné múzeum, morské vlny a nezabudnem ani na jedlo. No čo, tešíte sa? Úprimne, v tejto chvíli sa mám chuť vrátiť, i keď dlhujem Španielku ešte jeden let, ktorý sa neuskutočnil a lietadlo letelo bezo mňa. Ale viete ako, sny nemajú, našťastie, dobu spotreby.

La Seu

Kedysi tu stála mešita a Palma sa v tom čase nevolala Palma, ale Madina Mayurqa, lebo patrila Maurom. No poznáte to, aká viera, taká svätyňa. Za vlády aragonského kráľa Jaumeho alias Jakuba I. Dobyvateľa sa zmenila na katedrálu zasvätenú sv.Márii a dnes je jednou z najväčších gotických katedrál v Európe. Je postavená z pieskovca a jej vnútorných priestorov sa dotkla aj ruka Gaudího. Mňa osobne uchvacovalo aj jej okolie. Nestáva sa bežne, že máte pri kostole vodu, prípadne, že ešte ďalšia srčí z nej v podobe vodotrysku. Je to scenéria, ako stvorená na prechádzky. Ľudia sedia na hradbách spolu alebo samostatne a len tak chillujú. Niekto hľadá stíšenie pri oltári, iný ho aj bez viery môže nájsť pod palmami pri vode. A v tom spočíva čaro La Seu, vytvára atmosféru. Cez deň i v noci. 



Arabské kúpele

Banys Arabs som po prvýkrát videla v Girone, čiže tie na Malorke ma toľko nenadchli. Ale pokiaľ ste takýto projekt v živote nevideli, oplatí sa vojsť, lebo cena vstupenky je pomerne nízka a zoznámite sa tak aj so stopami maurskej kultúry v Palme. Cez kupolu presvitá svetlo a cestou von nájdete záhradu, kde si môžete odpočinúť a pozrieť si, kde s vybrať či len si len tak čítať. Niektorí záhrade hovoria aj oáza, lebo je plná zelene, kaktusov a pomarančovníkov. Kúpele fungovali na princípe, že niekde sa zohrejete v teplej vode (tepidarium) a až potom vstúpite do horúceho kúpeľa (caldarium), aby sa telo pripravilo na teplotné výkyvy. Je k tomu aj zvukový výklad, ktorý beží na televízore. Nie sú rozsiahle, lebo boli súčasťou majetku nejakého šľachtica, ktorý ich mal - ak správne chápem - pre svoje osobné účely a pre potreby priateľov. Na okrasu sú tu aj staré nádoby, aby bolo na čo pozerať. No asi viac času strávite v spomínanej záhrade. Kúpele v Girone mali tú výhodu, že sa tam natáčalo Game of Thrones, čím sa stali populárnejšie a mali navyše aj vodnú plochu, kde magicky dopadalo svetlo. Tie na Palme nájdete na ulici Can Serra, blízko katedrály, ale z inej časti hradieb.

Malorská kuchyňa

Určite vám vyhládlo, teda aspoň mne po toľkom túlaní áno. Na stole mi pristála paella, čo je tradičné španielsko jedlo, kde sa ryža ochutená šafránom podáva s morskými plodmi, ale sú aj iné verzie. Ak by ste chceli jej malorskú verziu, tak sa volá fideuà a namiesto ryže sú rezance. Samozrejme, môžete vyskúšať aj slimákov caragols in aioli ochutených feniklom a mätou v cesnakovej omáčke či ľahký snack pica pica so sépiou či chobotnicou. Ak vám morské príšerky príliš nesedia, máte na výber aj ich klobásku sobrasadu či vyprážanú zeleninu tumbet či letný šalát trempó. Určite by zasýtila aj hustá polievka sopas mallorquinas. Pokiaľ ste sladkohladní, je tu maškrta ensaimada, ktorá tak trochu pripomína turban a ako názov napovedá, doviezli ju se Arabi. Ale pozor, na Veľkú noc sa vám možno neujde, lebo vtedy je o ňu enormný záujem. Náš jedálny lístok uzavrieme tradičným frit mallorquí, ktorého história siaha až do 14. storočia. Najtypickejšia je verzia s jahňacím mäsom. 

Pláž Illetes

Povedzme si to, ako to je, väčšina ľudí nejde na ostrov, aby lovila pamiatky, ale hľadá to, čo doma nemá. Vysnené more, ideálne tyrkysovej farby s pieskom, do ktorých by zaborila nohy. Také niečo som zažila na Playa de Illetes, len 10 kilometrov od Palmy. Bol apríl, takže na kúpanie nebolo, ale vyzliecť sa do spodného prádla a osviežiť nohy a nasať atmosféru bolo priam neodolateľné. More lieči, stačí len pohľad naň, ale tá slaná voda má účinky aj na zdravie. Takže ideme k moru nielen chillovať a nabiť vnútorné baterky, ale aj vyzdravieť. V čase, keď to píšem, skutočne potrebujem ten vitamín See ako soľ. A som rada, že pri ňom môžem byť vďaka článku aspoň v predstavách.

Dedina v meste

Pueblo Español je svet, ktorý vybudoval Fernando Chueca Goitia. Vďaka jeho myšlienke nájdete na Malorke architektúru celého Španielska v jedno komplexe a v spleti uličiek sa vám zjavia známe mestá ako Toledo, Cordoba, Madrid či iné. Asi ste čakali nudné múzeum s exponátmi, nie živé múzeum pod holým nebom, v ktorom sa počas Vianoc konajú dokonca trhy. Rada vás sklamem, toto miesto je úplne iné, než ste si predstavili. Akoby ste sa ocitli vo viacerých významných mestách naraz a nedelili by ich kilometre, ale len kroky. Za múrmi objavíte 72 rôznych budov, 15 ulíc, 12 námestí a pokiaľ sa chcete dozvedieť ešte viac, tu je ich domovská stránka https://www.puebloespanolmallorca.com/. Palma, samozrejme ponúka ešte viac zážitkov a pamiatok, ktoré môžete objaviť sami alebo v spoločností sprievodcov free tours. Svet je krásny, objavujte