Pálava: kúsok talianskeho raja na Morave

27.08.2024

Rozprávkové kopce posiate vinnou révou, ktorá sa neskôr roztečie do fľiaš a premení na elixír dobrej nálady (teda ak to nepreženiete). Pálava je oblasť, kde sa vínu mimoriadne darí, lebo sa tu cíti hýčkané ako v bavlnke. No nie sú to len vinice, ktoré dávajú tomuto kraju čaro a robia ho príťažlivým. Je to aj lokalita hradov, starých tradícií a miest, kde sa zachovali stopy minulosti. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z nich.

Mikulov


"Tu sme mali začať," vravela mi spolucestujúca. V hlave som vedela, že ďalej by sme sa ani nedostali, lebo Mikulov je mesto na celý deň a treba byť do určitej miery unavený, aby sa zmiernila chuť po objavovaní a stačila energia len na degustovanie chvíle.  Napokon na Pálave nedať si Pálavu (je to aj odroda vína) by bol asi aj hriech.

Ale pre tých, čo v Mikulove ešte neboli, ho v skratke predstavím. Mikulov, po nemecky aj Nikolsburg, je mestečkom od 13.storočia, ale už predtým tu bola trhová tradícia, čo dokazuje, že sa vedel rozvíjať už vo svojích začiatkoch. Napokon zámok pribudol až v 17.storočí, takže jeho panoráma bola pôvodne iná, než na ktorú sú dnes zvyknutí jeho terajší návštevníci. Otázka znie, či by som do neho chcela zavítať aj vtedy, lebo je pravda, že zámok láka už od diaľky. Je to ako predstaviť si Trenčín bez Matúšovej veže.

Pod zámkom je baroková záhrada, ktorá sa mimoriadne vydarila. Vstup do nej nič nestojí, ale ten pohľad za to stojí. Už vstupná brána je veľkolepé uvítanie. Mne osobne sa páčia oblúky obrastené zeleňou. Je to miesto na chill a kochanie sa krásou, kde aj životné problémy sa akosi zmenšia. 

Malú dvojdecovú fľaštičku sme si kúpili už smerom na Kozí hrádek, ktorý ponúka jeden z výhľadov na mesto z vtáčej perspektívy. Bolo vidieť aj na ďalšie výhľadové miesto Svatý kopeček, ktorý sme absolvovali už pri prvej návšteve. Práve mi došlo, že pri každom výlete do Mikulova som mala inú farbu vlasov, som zvedavá, akú vymyslím nabudúce :) Kozí hrádek plnil v minulosti funkciu obrannej veže a Svatý kopeček, ako už aj názov naznačuje, má skôr náboženský charakter. Je tam krížova cesta i kaplička sv.Šebastiána. Je to možnosť ako vidieť Mikulov z rôznych perspektív. Do veže Kozieho hrádku sa platí symbolické vstupné, ja som mala peniaze len na karte, čiže som sa uspokojila s nižším výhľadom. Výhodou tých, čo potrebné mince majú, sú informačné tabule, ktoré ukazujú kde sa čo nachádza a môžu pomôcť aj pri prípadnej túre, ktorú si turisti zvyknú robiť pri dennom výlete.


Ako to chodí, keď sa podelíš s vínom, podelí sa potom aj niekto s tebou. Dôležité bolo nájsť ho za rozumnú cenu aj v peknom prostredí. Inými slovami dať za deci 56 Kč a byť niekde schovaní by nebolo ideálne. Pri Dietrichsteinskej hrobke, ktorá zvonka budí majestátny dojem, sme našli pojazdnú vinárničku, kde deci stálo prijateľných 40 KČ, ale vďaka zálohe na poháre s ňou človek mohol kolovať. Po vypití sa záloha vrátila. Jedinou nevýhodou je, že sa mi nedá dohľadať názov vinárne, keďže je na kolesách a tým pádom môže byť nabudúce na inom mieste. Nie som typ bloggera, ktorý niekde nasilu ide na výlet, aby o tom napísal, skrátka je to naopak, ak sa mi niekde páči, urobím článok a aj vy, ak sa vám niečo v článku páčilo a chcete, aby to vedeli aj iní, tak ho zazdieľajte, ale nechcem, aby to bolo nasilu. Všetko je o voľbe :) 

Dolní Vestonice

To vám niečo hovorí, že? Dedinka nie je nejaká výrazná, hoci sa tu dá zohnať dobrý burčiak. No je známa Vestonickou venušou, ktorá sa tu kedysi našla. Originál tu nenájdete, ale jeho nadrozmernú kópiu áno. Človek tak môže pozorovať ako sa stáročiami menili ideály ženskej krásy. Dnes je krv a mlieko pre mnohých nadštandartná veľkosť, no v paleolite evidentne ani táto možnosť nestačila a čím kyprejšia bola žena, tým bolo lepšie, lebo to znamenalo, že je plodná. Dnešné missky by asi muži len poľutovali, že im nikto nedal najesť, takže ako je vidieť všetko je relatívne. Rovnako aj dvojdielne plavky by ešte pred sto rokmi boli nemysliteľné. Doba sa mení a kto vie, aký ideál ešte príde. V súčasnosti majú aj fiktívne AI účty neexistujúcich žien milióny vzhliadnutí. Napriek tomu dávnoveká Venuša vzbudzuje otázky, vďaka ktorým sa stala nesmrteľnou. 

Pavlov


Táto zástavka vznikla nedopatrením, keď som si poplietla Bulhary a Bavory, nastúpili sme na nesprávny spoj, no v konečnom dôsledku sme mali vinice ešte s výhľadom na priehradu Dyjí, takže sme dopadli ešte lepšie. Navyše pri zástavke Pavlov, razcestí je aj Archeopark, ktorý skúma históriu tejto oblasti. Počiatočná stresová situácia, že sme sa dostali na iné miesto, si však vyžadovala nasýtiť sa pohľadom, takže sme okolo múzea len prešli a chvíľu sa prešli okolo viníc a urobili si tam piknik. Z hora na nás pozeral hrad Děvičky, ktorá určite stojí za ďalšiu návštevu. Pre niekoho, kto príde sem autom, sa určite lepšie narába s časom, pre nás bol úspech za jeden deň stihnúť tri miesta a zaplatiť za to len 24-hodinovým víkendovým lístkom za 200 Kč pre dve osoby.