Kaliméra, božské Atény časť prvá
Fascinujúce. Plné príbehov. Božské. Atény. Mesto prežiarené svetielkami s pulzujúcim ulicami aj po zotmení. Vibrujúce mesto, po ktorom sa prechádzajú mačky s takou samozrejmosťou ako ľudia, kde aj biele šaty so zlatistým lemom vyzerajú ako svadobné a z výšky na všetko dohliada Akropola. Mesto, ktorému priadli osud mocné Sudičky a bohovia. Mesto stvorené mýtmi.
Mesto bohyne
Letenky do Atén som si kúpila za rolu sestričky v Hniezde. A bol to ten najkrajší darček k narodeninám, aký som si dala, pretože Grécko čakalo na môj návrat celú večnosť. Moja prvá návšteva bola len ochutnávka búrlivého mora v Chalkidikách a anízového nápoja menom Ouzo. Symbolicky som si na tento veľký comeback pripila práve ním, hladiac na rozžiarenú Akropolu, šťastná, že Aténa ma prijala do svojho mesta. No nemuselo patriť jej, musela si zasúťažiť o patrónstvo s Poseidónom. Na tento boj dohliadal prvý kráľ Atén Keklops, ale aj bohovia. Poseidon zabojoval a vytriskla zo skál morská voda. Aténa postupovala ako sa patrí na bohyňu múdrosti uvážlivo a dala ľuďom olivovník. Takže sa nemôžete čudovať, ak vidíte po Aténach olivové výrobky a sovu, jej vernú priateľku.
Monastiraki - námestie, okolo ktorého sa všetko točí
Mestská doprava ma doviezla z letiska linkou X95 na námestie Syntagmy, ale cestičky ma zvádzali k ďalšiemu poznávaniu smerom k ubytovaniu. Námestie Monastiraki sa nedalo obísť a bolo križovatkou mojich ciest aj iné dni. Ráno som si dala na ňom grécky praclík posypaný sezamom koulouri, večer sa prechádzala jeho trhom Flea Marketom, jedno dopoludnie tu začala jednu z organizovaných free tour mestom. Na trhu sa vlastne opakujú stále tie isté alebo podobné veci, niekedy za rozličné ceny. Grécke šaty, ouzo, zlatisté čelenky, mydlá, pohľadnice, magnetky, amfory... No neodoláte, vojdete do každého z obchodíkov. Jedným z najtypickejších je aj modré oko matóchandro, ochrana pred zlými silami. V Turecku je známy tento symbol pod názvom nazar.
V centre námestia nájdete mešitu Tzitarikis, dnešné Múzeum gréckeho ľudového umenia, kostol Panny Márie Pantanassy, ale aj Hadriánovu knižnicu. Nečakajte, že tu nájdete more kníh na čítanie. Sú to ruiny po knižnici, ktorá tu jestvovala pred stáročiami. Cisár Hadrián sa viac než o vládnutie a spory zaujímal o kultúru a cestovanie, a tak po ňom zostali stopy, ktoré sú chvályhodné. Dokonca ho fascinovala grécka literatúra, vďaka čomu mu zostala vábna prezývka Graeculus. Preto tá knižnica. Ležali tu zvitky papyrusov, bola tu čitáreň i prednášková sála a po jeho smrti sa sem pridružila aj bazilika. V jej útrobách som nebola, ale všadeprítomné mačky si to iste podliezli a poznajú každý kameň.
Efxaris Monastiraki
V pravej gréckej reštaurácií Efxaris Monastiraki neďaleko Monastiraki sa snúbi chuť jedla s lahodným dúškom vína a tónmi hudby. V ten večer som už bola najedená, iba som si chcela natočiť na video živú hudbu, lenže povestná grécka žovialita zmenila beh udalostí. Prišiel ku mne čašník a ja som mu vysvetlila, že mám už po jedle, ale on sa ako správny marketér sa chopil príležitosti a môjho záujmu o hudobný zážitok a prezradil mi, že budú hrať aj na ďalší deň o 18,00 a ak prídem, dostanem welcome drink zajtra. Svojou rafinovanosťou ma priviedol na cestu k najlepšiemu a najšťastnejšiemu momentu mojej návštevy Atén. Bol koniec novembra, ale Grécko bolo hrejivé a tak som sa na ďalší večer vybrala do mesta bez bundy, len s košeli a rifliach. Dala som si Cretan Dakos, veľmi sýtu delikatesu, kde je špeciálna jačmenná "žemľa" posypaná zeleninou a feta syrom a obložená ešte ďalšími prídavkami, znie to ako malá porcia, ale opak je pravdou. Ako welcome drink som dostala víno, ktoré je v Grécku v reštauáciách drahé a už mi aj chýbalo a to ešte nehovorím o tom, ako som pred jedlom i po jedle dostala dezerty. Jednoducho opojili moje zmysly, k tomu hrali grécke melódie a celá miestnosť žiarila svetielkami, čiže dokonalý hygge pocit (dánsky názov pre spokojnosť a chill, pre tých čo nevedia). Kedy si v prítomnom momente poviete, že ste šťastní? Väčšinou na šťastné momenty len spomíname, ale ja som v tej chvíli vedela, že v tej chvíli mi nič nechýba. Zamilovala som sa do tohto úžasného mesta, ktoré nežije len históriou, príbehmi a mýtmi, ale vie opantať zmysly práve tým súčasným čarom, espitom či spôsobom života. Po pravde moja láska k Trenčínu dostala v tej chvíli veľkú konkurenciu a musela som si ju obnoviť prechádzkami, aby som ju znova cítila. No Atény si nosím aj tak v sebe a na sebe, keďže mám stade aj kabát a teraz sa mi zbiehajú slinky.
Agora
Mojou najväčšou atrakciou mesta nebola Akropola, tú som videla zovšadiaľ a odložila som na ďalšiu vzácnu návštevu. Bola to magická Agora, miesto, kde sa stretávali v minulosti vzdelanci a debatovali o všetkom a určite sa im filozofovalo dobre, pretože je to ten typ prostredia, kde sa prepája sila prírody so silou architektúry. V dnešnom rozľahlom archeologickom parku je dominantný najmä Hefaistov chrám. Áno, boh outsider, boh kováč, ktorého nohy nefungovali najlepšie, vynikal umením vytvárať a jeho kreativita bola inšpiratívna. Tak má voilá svoj monumentálny chrám. Zároveň je nádejou pre všetkých, ktorí nie sú všeobecne obľúbení pre svoju krásu, ale vďaka svojej originalite môžu priniesť oveľa väčšie výsledky. Napokon Hefaista si nikto nepamätá ako len nevydareného manžela Afrodity, ale ako tvorcu Erotových šípov, Achilleovej zboje či ten, čo vytvoril Pandoru. V bohatom komplexe sa nedá prehliadnúť aj stoa, v ktorej leží múzeum, kde nájdete aj staré ostraky. Ostrakami ľudia získavali ľudia hlasy, aj tie nechcené, že ich niekto mohol niekto vyhnať z mesta. Názov budovy je odvodený od školy stoicizmu, ktorá tu sídlila. Dnes tu okrem iného nájdete sochy bohov z mýtov. Medzi inými aj Afrodity, ale bez hlavy, takže ženy, ktoré majú peknú postavu a ich tvár už zdobia vrásky, si môžu povedať, veď som aj ja AFRODITA.
Keď sa vydáte od knižnice o niečo vyššie, určite narazíte na pozostatky Rímskeho fóra s Vežou vetrov, ktorej účel bol prozaický: predpoveď počasia. Postavil ju astronóm Androníkos a obsahovala aj vodné hodiny. Hovorí sa jej aj Aerides. Okolité uličky sú lemované tavernami, ktoré smerujú k najstaršej štvrti mesta Plake. Tu som si sadla na schody a vychutnala ich ozdravný repový šalát s vlašskými orechmi. Večer tu ožíva aj hudba a spev, ale to nie je žiadne prekvapenie, že pre Južanov sa akoby začína deň až po zotmení. Ďalšou štvrťou s atmosférou a príbehom je Anafiotika. Tá vznikla v časoch, keď Grécko získalo slobodu a ľudia dostali možnosť postaviť si vlastné obydlia. Ako prví boli robotníci z Anafi, skade je odvodený aj názov.
Čo všetko sa odohrávalo v pahorkoch Atén
Areopagus je nielen nádherná vyhliadka na Akropolu, ale aj miesto veľkého súdu. Bol tu omilostený Áres za zabitie milenca svojej dcéry i Orestes za vraždu vlastnej matky. Vlastne sa tým sudcom ani neradno čudovať, veď tá panoráma berie dych a dáva do duše mier. Ale prečo je to teda Areov pahorok a nie Orestov? Povráva sa, že už ho zasvätili Amazonky. Ale ak chcete skutočný dôvod, musíte sa spýtať priamo neho, mal by to vedieť najlepšie. Ale kontakt na boha sa nezískava ľahko, veď viete je stále zaneprázdnený.
Areopagus sa hemží ľuďmi, za to pahorok Filopappos je pomerne opustený a to patril Múzam. Asi má každý dosť inšpirácie, alebo nový názov po mecenášovi Atén ľudí zvádza k zabúdaniu. Múzy boli Diove dcéry a bolo ich deväť, koľko si za celý život urobil detí asi nespočítame. Najvyšší z bohov bol zároveň najväčší záletník. No ako je vidieť, jeho deti sa vedeli vždy presadiť aj bez nálepky, kto je ich otcom. Homér to napísal jasne: "Je šťastný na svete ten, koho milujú Múzy." Ich matkou bola bohyňa pamäti. Najstaršou z nich bola Calliope. Bola veľmi výrečná, a tak stvorila syna Orfea. Erato je logicky múza erotickej poézie. Thalia bola najoptimistickejšia, lebo mala pod palcom komédie.
Začína to vyzerať ako neverending story čiže pokračovanie nabudúce... Raz, keď navštívim aj Akropolu.