Kaliméra, Atény 2: Šarkany, grafiti a rooftopy

27.01.2023


Do Atén som sa minulý rok vrátila, aby som nadviazala na predošlý článok a ukázala i objavila niečo nové. Namiesto neskorej jesene sa schyľovalo k jari. Utiekla som pred zimou, ktorú si Morena na Slovensku ešte nechcela vziať. Trenčín sa stal medzičasom Európskym hlavným mestom kultúry a tá myšlienka vznikla práve v Aténach. Dnes sa dozviete okrem toho, ako sa Aténčania pripravujú na Veľkú noc či o miestach, o ktorých minule nepadla reč. Pripútajte sa, pristávame v hlavnom meste Grécka a bude na čo pozerať.

Ellyz

V uličkách starého mesta je veľa podnikov, kde si môžete sadnúť. Večer vás oslovia nielen jedlom, ale aj hudbou a svetielkovou výzdobou. Za dňa padne do oka Ellyz. Je to kavianička plná kvetov. Tento svet ruží vás donúti k fotke. Ja som vnútri nebola, lebo to som mala svoj itinerár plný, ale vždy keď som sa prechádzala starým mestom, neodolala som a urobila si ďalšiu snímku. Interiér je ružový, čiže ak nie ste gay či Ken, ktorý chce urobiť radosť svojej Barbie, zrejme vás to dnu nepriláka. Ellyz je teda skôr ženská záležitosť (česť výnimkám). Kvety na vás vykúkajú aj zo stropu. Na stene pri ružových sedačkách svieti nápis "Rosé all day", "Inspire" alebo "Happiness is coffee and flowers." Motivačný text nájdete aj na kelímku, keď si zoberiete kávu so sebou - "Your beautiful day starts with coffee." Tá nie je jediná v ponuke, majú samozrejme aj donuty, tortičky a iný sortiment. Anglické názvy len dokazujú, že sa nemusíte báť gréckeho písma a dorozumiete sa aj po anglicky, no gréckym "efcharisto" čiže ďakujem im iste urobíte radosť. 

Vďaka Ellyzu bude vás deň bezpochyby o niečo ružovší!

Čistý pondelok

Šarkany sa púšťajú u nás na jeseň, tu sa predávali pred blížiacou sa jarou,niečo tu nesedelo, ale neverila som, že tú záhadu rozlúštim. Brala som to ako celoročný zvyk. No v deň môjho odjazdu bolo skoro všetko zatvorené, lebo mali svoj špeciálny sviatok. Ja som v ten deň mala zháňať test, aby ma pustili do lietadla a zostala v šoku, čo sa deje. Veď je pondelok. Ako neskôr vysvitlo, bol to tzv. Čistý pondelok (Cleaning Monday alebo Καθαρά Δευτέρα ), ktorý nasleduje po prvej pôstnej nedeli (tej gréckokatolíckej a pravoslávnej). O Popolcovej strede pred Veľkou nocou asi každý počul, no ich pohyblivý  pondelok je špeciálny tým, že čas voľna využijú na piknik a púšťanie šarkanov, lebo sa týmto spôsobom chcú priblížiť viac k nebu a teda Bohu. Okrem toho jedia len v tento deň špeciálny chlieb lagana. (P.S. Nakoniec som zohnala test v jednej otvorenej lekárni pri univerzitách). 

Európske hlavné mesto kultúry

Na špeciálne dni som mala šťastie, lebo úplne neplánovane som bola v Aténach v čase, keď si pripomínajú dátum úmrtia zakladateľky myšlienky Európskeho hlavného mesta kultúry Meliny Mercouri. Tento nápad jej skrsol v hlave v roku 1983, keď bola ministerkou kultúry v Grécku a už o dva roku sa Atény stali prvým mestom s takýmto vznešeným titulom. Od nového milénia sa rozšíril počet miest na dve ročne. Kvôli covidovým opatreniam museli niektoré mestá presunúť do iného roka, čiže tento rok sú až tri mestá, ktoré predvedú, čo v nich je. Trenčínu sa to týka v roku 2026. To znamená, ak budete niekedy 6. marca v Aténach budete mať zdarma vstup do Agory, Akropolu, Hadriánovej knižnice a veľa iných miest. Vďaka Melina, že si nebola len herečka, ale chcela aj ako politička niečo zmeniť, tvoje posolstvo žije aj po tvojej smrti.

Ukáž mi stenu a ja ti ukážem, že nemusí byť prázdna

Asi to je pravidlo, ktorého sa Gréci držia. Ale ak si myslíte, že móda grafitov sem len tak prišla, trošku vám váš názor zmením. V Aténách boli nápisy na stenách už v staroveku, ale vtedy v budovách boli vytesané. Šokojúce, že? Lenže ak si zoberieme logiku, že grécke graphi znamená písať zrazu je nám logické, prečo dostali takýto názov. Narozdiel od minulosti, teraz sprejeri nielen píšu na steny, ale aj maľujú a niektoré diela možno nazvať až umeleckými. Keď som si jedného z  nich odfotila, pozeral na mňa, ako by som ho išla udať, ale ja som ho len obdivovala. Na obrázku bola holubica a dúha. Oba sú symboly, ktoré poznamenali minulý rok. Namiesto holubice je u susedov vojna a dúha je aj symbolom pre LGBT komunitu,  ktorá bola u nás atakovaná. Nuž radšej dáky grafit na stenu než násilie. Mimochodom Gréci sa už v staroveku hlásili k bisexualite a zrazu v modernej dobe žijeme v predsudkoch. Je to zvláštne. 

K problematike grafitov musím ešte spomenúť jeden dôležitý fakt. Jeden známy nápis "Merry Crisis" vo veľkom používajú nevzdelanci, ktorí majú vianočnú depresiu. Necítiť sa vianočne sa stáva, ale použiť pri tomto tento názov odzrkadľuje iba fakt, že mnohí napodobňujú veci na internete bez toho, aby poznali príbeh. Merry Crisis bolo totiž heslo nepokojov v roku 2008 a a tieto protesty odštartovalo, keď policajt zabil 15-ročného chlapca. Porovnávať smrť nevinného dieťaťa s tých, že sa cítiš na Vianoce osamelo je faux pas. Takže nikdy nepoužívajte túto frázu len tak len preto, že Vianoce nevyšli podľa vašich predstáv. Žijete a môžete meniť svoj príbeh, on ho zmeniť už nemôže a to je markantný rozdiel. 

Móda rooftopov

Na záver môjho rozprávania vás zavediem na strechu. Rooftopy sú v Aténach pomerne bežná záležitosť, jeden som mala  aj na ubytovaní. Tento je však zároveň s výhľadom na Akropolu a námestie Monastiraki, nad ktorým sa nachádza. V MS Roof Garden býva plno a pripravte sa aj na vyššie ceny, za necelé dve deci dať minimálne 5 eur je aspoň pre mňa pálka, ale každý máme budget iný, ja som skôr lowcostový cestovateľ, čo radšej dá peniaze do výletu. No páčilo sa mi, že k tomu dali pukance a zapálili sviečku. Večer sa rozhorel oheň aj na ohrievačoch, ľudia rozprávali a mne tak trochu chýbala spoločnosť, ale bola som šťastná, že toto bol prvý trip po drastickým opatreniach počas covidu, kvôli ktorému bolo na dlhý čas cestovanie len snom, lebo bolo doslovne démonizované. Na iný deň mi túto investíciu vynahradili zadarmo pamiatky. Cestujte a objavujte, možno zistíte, že mentalita iných ľudí a miest vám bude sedieť viac než tých, od ktorých by ste čakali porozumenie, lebo ste sa narodili v rovnakom meste. Namiesto toho ste sa dočkali len závisti, neprajnosti a hejtu. Ale nebojte sa, cestovanie vás naučí, že svet nie je len čiernobiely. 

Nazdravie!