Catania časť 2: ako sa splnil sen
Dcéra Etny, Miláno juhu či mesto slonov - Catania má veľa prezývok a nálepku jej dáte len vy sami podľa vlastnej skúsenosti. Ja by som ju mohla nazvať oneskoreným snom, lebo prišla tri roky oproti pôvodnému plánu, ale sny nemajú dobu spotreby a keby som šla o mesiac neskôr zažila by som výbuch sochy. V mojich spomienkach zostane ako mesto lacných drinkov a rybích trhov, v ktorom som zažila koncert pod holým nebom za fľašu Fragolina. Čo priniesie vám, je na vás, ale poďme sa s ňou pekne zoznámiť a spomenúť aj prečo to vtedy nevyšlo.
Ako sa do Catanie dostať a doprava v nej
Na hodinách zemepisu ste iste počuli, že Palermo je hlavné mesto Sicílie, no a Catania je hneď za ním. Do Catanie sa lieta z Viedne v skorých časoch, čo pre cezpoľného znamená prebdenú noc, ale pokus zaspať na WC tu bol :D
Napriek veľkosti mesta bude doprava potrebná skôr na výlety než na pohyb po meste, samozrejme, závisí od typu lenivosti. Z letiska je však nutná. Hovorí sa mu Fontanarossa alebo Letisko Vincenza Belliniho. Meno dostalo po rodákovi, ktorý sa venoval opere, spomínam to, lebo s jeho menom sa v Catanii ešte stretnete.
Z letiska premávajú autobusy do centra alebo sa môžete zviesť aj do iného mesta (Taorminy, Syrakúz a pod.). Ale odporúčam, ak ste vyspatí a bez ťažkej batožiny. No viete si asi predstaviť ako dopadol môj výlet :D a v akom stave som prišla na ubytko.
Pre predstavu cien z letiska:
- lístok do mesta výjde okolo 2,5 eura
- výlet do Taorminy 7 eur (ak chcete ísť po pamiatkach, čo sú na kopci)
- výlet do Taorminy k moru zástavka Naxos Giardini 5,6 eura (v tom prípade vystúpite na železnici, verte z tých serpentín hore je to dole fuška, takže sa nepopálťe :P)
- výlet do Syrakúz 6,2 eura
Sopka berie i dáva
Nielen Neapol je mestom pod sopkou, ale aj Catania. Tou sopkou je v prípade Catanie Etna, a preto svojho času nosila meno Aetna (Αἴτνη). Dokonca aj spoločnosť, čo ma prepravovala z letiska sa volala Etna. Meno najväčšej sopky Euŕopy bude teda s vami na každom kroku, aj keď ju nenavštívite, hoci ponúk na exkurziu uvidíte habadej. Kráter podľa obrázkov nevyzerá zaujímavo, keď je vyhasnutý a keď soptí, nie je bezpečný. Nebola som, ale nebránim vám ísť. Stojí to okolo 35 eur v meste a na webe sú vyššie ceny, ale zahŕňa to aj iné aktivity a lanovku či načasovanie (západ slnka, bez čakania v rade). Keby som musela ísť, asi by som si vybrala možnosť s ochutnávkou vín, keďže oblasti okolo sopiek bývajú úrodné a vulkanické vína chutia ináč. Sopka je turistickou atrakciou i nebezpečenstvom. Vie prieniesť úrodu i pochovať mestá. Pod súčasnou Cataniou sa nachádza aj jej rímska a grécka verzia. Ak by ste sa k sopke vybrali sami, východzím bodom je horská chata Rifugio Sapienza. Stade sa dá ísť džípom, lanovkou či peši. Môžete tu aj prespať a najesť sa.
Zaujímavosť na záver: pod sopkou je vraj podľa mýtov uväznená príšera Typhon, čo je hadí obor. Čo povedať, fantázia predkov urobila z prírodného živlu pekný príbeh o naštvanom monštre, ktorého výbuchy hnevu občas vidieť. Ale treba dodať, že niekedy sa hovorí, že je ukrytý na Ischii. Každopádne sa spomína aj v Illiade a homérova Trója sa ukázala ako reálna, tak ktovie, možno tam nejaká príšera kedysi žila.
Nech žije Agáta!
Prečo práve Agáta? Veď má také obyčajné meno... No jej osud nebol ani zďaleka obyčajný. Na tom, že sa narodila i zomrela v Catanii by tiež nebolo nič zvláštne, ale že prišla o prsia v čase náboženskej "revolúcie" z nej urobilo nielen martýrku, ale aj patrónku mesta. Začiatkom februára nemá iba meniny, ale dokonca celý festival, ktorý zahŕňajú bohaté procesie, sprievody a bohoslužby a všetko sa točí okolo nej. Festival svätej Agáty býva konktrétne 3.-5. februára.
Názory, či svoj trest dostala za neopätovanú lásku alebo len za odmietnutie náboženstva sa rôznia, no vždy sa pri nej spomína meno cisárovho námestníka. Takže ak uvidíte na miske prsia a knihu, nie je to žiaden výstrelok, iba pripomienka, ako sú obytatelia svojej patrónke. A aby sme nezabudlo na Etnu, na konci ulice Via Etnea je aj Piazza del Duomo a hádajte, komu je chrám zasvätený? No predsa Agáte. Pôvodnú verziu katedrály zničila sopka, ktorá v 17.storočí zaliala Cataniu. Niekedy sa hovorí, že Agáta drží kontrolu aj nad Etnou.
Rybí trh a lacné drinky
Nepríšla som na Sicílie jesť alebo piť, ale niečo som predsa ochutnala, hoci v Catanii som si úprimne varila sama. Ak vám poviem, že pri príjazde som si dala kebab pri stanici, asi ma ukameňujete, ale patril k tým, čo mi veľmi chutili a to ja nemôžem povedať o každom kebabe, najhorší som mala v Bratislave pri tržnici na Trnavsko mýte. Najlepší je v Trnave u Tibyho. Spomínam to preto, že nie každý je milovník rýb a v Catanii je to dosť o morských živočíchoch. Cez víkend sa ulica pod "Agátou" zaplní predavačmi, od ktorých buď utečiete, lebo rybí pach nemusíte alebo neodoláte a niečo si dáte či kúpite na domácu prípravu. Ja som mala pred cestou do Syrakúz, takže so sebou som si nemohla nič brať, lebo by to robilo v autobuse nechcenú arómu, takže som si dala len jednohubku v podobe ustrice. Svojej prvej v živote, takže ju mám na byte ako suvenír. Vraj aj šumí. No vo svojom výbere mali aj chorotničky, kalamáre, surové ryby, ako keby práve ulovené z vody, skrátka všade dáka morská príšera. A tá energia, všetci na niečo lákajú, skrátka typická tržnica.
Čo sa týka jedla je to za mňa fakt všetko, arancini (vyprážané ryžové guľky s rôznou príchuťou) som si chcela objednať, ale vraj sa nehodili k môjmu koktailu. Inak aj toto sa mi páči, nikto nevnucuje kombinácie, čo sa nehodia, len aby predal. Alkoholický drink - či už gintonic, aperol spritz, negroni, sex on the beach a skrátka celý zoznam - stál tri eurá. A nielen na jednom mieste, ktoré sa volá ako spomínaný Bellini. Keď už se pri ňom, špecialitou sú aj cestoviny pasta alla norma podľa jeho opery. Veľa reštaurácii je skrytých pod farebnými dáždničkami, takže k jedlu máte ešte pribalenú skvelú fotku. Ja som si urobila video, keďže najviac prispievam na instagram. Ten cestovateľský sa volá tiež timetotrip_eu.
Ale pokiaľ ste foodcestovatelia a zaujímate sa o mestá najmä z pohľadu gastronómie, mám pre vás skvelý tip na stránku:
https://www.streetfoodhunters.com/catania-co-ochutnat-v-meste-pod-etnou/
Koncert pod slonom
Prečo je Catania mesto slonov? Žijú tu vari slony? Žiadneho živého som tu nevidela, ale kedysi ešte v arabskej ére na jednom prišiel čarodej (alebo si ho dokonca vyčaroval) alebo katalánsky šľachtic, skrátka cudzinec s exotickým zvieraťom, čo vzbudilo taký šok, že slon zostal symbolom Catanie dodnes a tróni aj na hlavnom námestí. Nie je to však typický slon, je z čadiča, čo je čierna hornina sopečného pôvodu. Ako som už vravela, Etna nielen berie, ale dáva, takže slon je takým synom Etny.
Slon je súčasť väčšieho celku, ktorý tvorí Fontana dell´Ellefante. Nad ním sa nachádza aj obelisk. Práve pri ňom sa stretávajú ľudia, len nepovedia pri slonovi, ale u Liotru, čo je skomolenina meno jeho pána. (toho čarodeja). Keď som sa jeden večer vracala z výletu z Messiny, práve tu zneli nádherné melódie ako Show must go on, Shallow a aj pikantnejšie z filmu 365 days. Na nebi svietil mesiac a pod ním sledoval lávový slon, ako sa rodí mladý talent. Speváčka mala v hlase cit, dôkaz a vibe. Na busking to bolo pridobré a ak mám povedal najlepší zážitok z celej Sicílie, bol to tento. Tak precítené spevácke divadlo pod holým nebom som predtým nezažila. Nejaké peniaze som dala do klobúka a do ruky som jej dala Fragolino, ktoré som si kúpila ako suvenír v Messine a prešla preň dosť veľkú štreku, ale v tej chvíli som vedela, že vzdať sa ho bola maličkosť za taký výkon. Dala zmysel tohtoročnému načasovaniu Catanie.
Pred tromi rokmi sa let zle preložil pre pandémiu a tento náhradný termín prišiel nečakanie po nepretržitom týždennom vŕtaní v baráku, lebo menili potrubia. Ale všetko je tak, ako má byť, lebo vďaka tomu som sa nasrala a kúpila (týždeň pred odletom!) letenku a zažila tento umelecký zážitok a verím, že o tej speváčke budem ešte počuť, lebo pokaziť náladu vie skoro každý, ale len málokto vie spôsobiť katarziu, dojatie a šťastný moment, ktorý v človeku zostáva. Čo z toho plynie, niektoré okolnosti sa dajú zmeniť a aj dovolenka narýchlo je možná, keď máš veľký dôvod odísť, objavíš aj veľký dôvod, prečo to malo celé zmysel. A tvoje sny stále čakajú na naplnenie, aj keď sa museli predtým odložiť :)
Na záver ešte dávam link na článok, ktorý som napísala, keď bol prvý trip do Catanie zrušený: klikni tu.