Benátky - trochu inak

30.08.2024

Ak sa povie mesto Benátky, čo sa vám prvé vybaví? Gondoly? Láska? Holuby? Aperol? Áno, aj to všetko sú možné asociácie.  Len pri tretej návšteve človek hľadá iné a vráti sa pre iný dôvod. Zažila som tu karneval i regatu. Takže som nepotrebovala špeciálne podujatie. A po prvýkrát som išla sama. I keď v mysli som mala toho, ktorý dostal po nich meno Venis. Nemohol ísť so mnou, lebo už nie je nažive, ale vybrala som si toto miesto kvôli nemu a aj preto, že som v Benátkach dlhú dobu nebola.

Platí sa daň?

Určite ste zachytili informácie, že vstup do Benátok je spoplatnený kvôli turizmu, ale tento poplatok neplatí celý týždeň, iba počas víkendu a vyťažených hodín. Takže áno, za loď si treba zaplatiť, ale za vstup len v prípade, že v Benátkach spíte či ich navštívite, keď je najviac turistov. Ja som neplatila :) 

Benátky nie sú len mesto

Ale je to skupina ostrovov. Najznámejšie z nich sú Burano a Murano. Burano je o krajke a farebných domčekoch. Ešte s vtedajšou kámoškou sme tam našli húpačky a mali zážitok aj z toho. To bolo počas karnevalu, ktorý bol v treskúcich stupňoch. Murano je centrum sklárov. Určite ste už počuli o benátskom skle, ja sa k nemu ešte vrátim neskôr, ale vzniká práve tu. Priamo v Benátkach nemôžu byť pece, čiže áno, ani pizza nie úplne pravá, ani nie taká chutná ako v svojom rodisku Neapole. 

Patróni mesta

Nebudem sa tváriť, že Námestie svätého Marka som obišla oblúkom, ale príliš som sa tu nezdržovala, lebo vojaci tu čosi cvičili a hluk mi nerobí príliš dobre. Iba som sa občerstvila a šla sa túlať, že sa stratím som sa neobávala, keďže všade je smerovka buď na Rialto alebo k námestiu. Dokonca som uvažovala aj o tomto type suveníru, lebo vďaka tomu sú Benátky také prehľadné. Svätý Marek je zároveň patrónom mesta. Takže akoby to ukazovalo smerom do bezpečia, keby tam teda neboli tí vojaci na prehliadke. Pred Markom, ktorého pozostatky sú v chráme, je na stĺpe pred vstupom na námestie aj Theodor. Iróniou osudu v minulosti medzi stĺpmi boli vraj popravy. Benátky majú aj ďalších dvoch patrónov, ale po nich som v Benátkach nepátrala. Zaujímavosťou je, že jedným z nich je Jan Nepomucký. Áno, presne ten, čo má na Karlovom moste svoju sochu. Prečo je práve on ochrancom gondolierov, sa ma nepýtajte, ja som to nevymyslela a iste to netušil ani on, že takýto titul dostane. Každopádne Taliani sú silní veriaci a pripomínajú si mučeníkov. V Taliansku aj študoval, ale o jeho návšteve Benátok nemám vedomosť. Každopádne Benátky sú mestom na vode a jeho telo sa našlo vo vode. 

Po stopách kurtizány

Môj plán bol urobiť si tour de parky, lebo som vo filme Dangerous Beauty videla nádherné veľké záhrady, ktoré ma očarili natoľko, že som ich chcela nájsť. Poznáte to, ísť po stopách filmu, ale nemať presnú lokáciu. Inak film je o benátskej kurtizáne, ktorá je známa svojimi básňami. Predávala svoje telo, aby mohla ísť do knižnice a mať prístup k umeniu, aj sa mu venovať. Vo filme to robí aj kvôli svojej láske, ale chápem, že filmy bývajú zromantizované. Dnešné ženy to robia len preto, lebo chcú byť zabezpečené a kvôli nim by som žiaden park nehľadala. Veronica Franco vedela svoje telo využiť na niečo vznešejšie a z Benátkami sa mi spája. Článok o nej napísali aj Hospodárskej noviny.


Fotografia z filmu Nebezpečná krása
Fotografia z filmu Nebezpečná krása

Ale späť k môjmu plánu, ktorému okolnosti príliš nepriali. Prvý park, ktorý som chcela preskúmať, bol v blízkosti spomínaného Námestia sv.Marka. Volá sa Giardini ex Reali. Lenže chybička sa vloudila a kráľovské záhrady majú v pondelky a utorky zavreté brány. Hádajte, kedy som chcela ísť dnu. Áno, správne, v zlom načasovaní (pre predstavu ako vyzerajú či nejaké info k nim, sa stačí prekliknúť sem). Nevadí, na mape v knihe som našla plán B. To som ešte nevedela, že dostať sa na druhý breh, nebude až také ľahké. Napokon som našla odbočku pri Campo Santo Stefano k najbližšiemu mostu Ponte dell´Accademia. Bol drevený, ale prekonala som sa a premohla strach, že sa podo mnou rozpadne :) Zelené miesto v Dorsuduro pri Palazzo Venier dei Leoni som z neznámych príčin nejak obišla, ale zaujímavé je, že láska kurtizány podľa filmovej verzie bol tiež Venier, ale nie tento, keďže palác vznikol až dve storočia po tom, čo obaja žili. Ale ako to chodí, keď hľadáš jedno, nájdeš druhé. Za sklami vitrín boli totiž umelecké diela a niektoré obrazy dokonca prepojili do malých výstav. Fotiť vnútri sa však nesmelo. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré a našla som park, hoci priestranný nebol ako z filmu, no aj na malom priestore okamžite zaujal, lebo v ňom boli sochy.

Odkaz Veronicy Franco bol stále so mnou, hoci som nenašla záhrady, v ktorých sa natáčal film o nej. Cesty ma totiž naviedli k umeniu, pre ktoré žila a pre ktoré bola ochotná obetovať svoju povesť. Keby bola poslušnou manželkou či skončila v kláštore, na jej meno by sa zabudlo. Musela sa stať kurtizánou, aby mohla byť aj umelkyňou. Nie každá kurtizána vedela dať svojmu starému remeslu pridanú hodnotu. Svoj vplyv využila v správnej chvíli na francúzskeho kráľa Henricha III., keď bolo potrebné brániť Benátsko pred tureckou expanziou.  No nikdy by sa jej to nepodarilo, keby využíva len svoje telo. Musela mať aj niečo v hlave. Napokon krásna žena sa dostane chlapovi len do postele, ale ak je aj múdra, vie meniť aj dejiny. Ktovie, či by tu ešte boli Benátky, keby niet jej svojskosti. 

Prečo Benátky mnohým smrdia

V Benátkach bezdomovcov bežne nestretnete, takže táto výhovorka neobstojí. Dôvodom je, že sú na vode a neustále sa potápajú. Logicky sú Benátky teda vo všetkých ohľadodoch závislé na vode a teda aj záchody sa splachujú do vody. Aspoň tak mi to vychádza. Navyše voda je spojená s rybami a bývajú tu rybie trhy a čo si budeme rozprávať, ryby sú pre človeka lepšie už uvarené alebo upečené na tanieri, pri predaji majú charakteristický zápach, ktorý mnohým neštimuje. Voda robí Benátky výnimočnými, ale zároveň kazí dojem o nich. Ale čím by boli Benátky bez vody? Boli by voňavšie, ale toľko turistov by sem nechodilo, lebo ich atmosféru vytvárajú práve malebné uličky s kanálmi, na ktorých sa plavia gondoly.  Keby Benátky smrdeli od niečoho iného, nedávali by si Taliani von oblečenie. Tiež mám niekedy problém dať v rodnom meste niečo von, keď je v ovzduší bioplynka alebo niečo iné a vidím rozdiel medzi týmito dvoma faktormi. Možno aj preto mi mierny zápach Benátok toľko neprekáža. Vlastne som si ho všimla až keď naň niekto upozornil.